aksoy trademark patent.png

Marka Tescilinin Yenilenmesi

Marka Koruma Süresi

Tescilli markanın koruma süresi, başvuru tarihinden itibaren 10 yıl sürmektedir. Bu süre, başvuru üzerine 10 yıllık dönemler halinde istenildiği kadar yenilenebilir.


Yenileme Tarihleri

Yenileme talebinin marka sahibi tarafından koruma süresinin sona erdiği tarihten önceki 6 ay içinde yapılması ve aynı süre içinde yenileme ücretinin ödendiğine ilişkin bilginin Türk Patent ve Marka Kurumuna (“Türk Patent”) sunulması gerekir.


Bu süre içinde talebin yapılmaması veya yenileme ücretinin ödendiğine ilişkin bilginin Türk Patente sunulmaması halinde yenileme talebi, yenileme ücretinin geç ödenmesi ya da yenileme talebinin geç sunulması sebebiyle ek bir ücretin ödenmesi şartıyla, koruma süresinin sona erdiği tarihten itibaren 6 aylık süre içinde de yapılabilir.


Yenileme talebi zamanında yapılmaz ve yenileme ücreti koruma tarihinin sona ermesinden sonraki ek 6 aylık süre içerisinde ödenmezse, markadan doğan tüm haklar sona erecektir.


Yenileme Ücreti

Yenileme ücretleri her yıl güncellenmektedir. İlgili yılda uygulanacak yenileme ücretleri, her yılın başında Resmi Gazete’de yayımlanan ücret tarifesinde ilan edilir.


2021 yılında geçerli olan yenileme ücretleri aşağıda listelenmiştir:Doğukan Berk Aksoy, LL.M.

Avukat | Marka Vekili | Patent Vekili

E: dogukan.aksoy@aksoy-ip.com

T: +90 312 514 20 14


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Opposition Against a Turkish Trademark Application

Once the Turkish Patent and Trademark Office (“Office”) has approved a trademark application[i] after its examination[ii], the respective application will be published in the Official Trademark Bullet

Aksoy © 2021