top of page
aksoy trademark patent.png

Tasarım Tescilinin Yenilenmesi

Updated: Aug 9

Tasarım Koruma Süresi

Tasarım için sağlanan ilk koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. İlgili süre 5 yıllık yenilemelerle en fazla 25 yıl uzatılabilir.


Yenileme Tarihleri

Yenileme talebinin tasarım sahibi tarafından koruma süresinin sonra erdiği tarihten önceki 6 ay içinde yapılması ve aynı süre içinde yenileme ücretinin ödendiğine ilişkin bilginin Türk Patent ve Marka Kurumuna (“Türk Patent”) sunulması gerekir.


Bu süre içinde talebin yapılmaması veya yenileme ücretinin ödendiğine ilişkin bilginin Türk Patente sunulmaması halinde yenileme talebi, yenileme ücretinin geç ödenmesi ya da yenileme talebinin geç sunulması sebebiyle ek bir ücretin ödenmesi şartıyla, koruma süresinin sona erdiği tarihten itibaren 6 aylık süre içinde de yapılabilir.


Yenileme talebi zamanında yapılmaz ve yenileme ücreti koruma tarihinin sona ermesinden sonraki ek 6 aylık süre içerisinde ödenmezse, tasarımdan doğan tüm haklar sona erecektir.


Yenileme Ücreti

Yenileme ücretleri her yıl güncellenmektedir. İlgili yılda uygulanacak yenileme ücretleri, her yılın başında Resmi Gazete’de yayımlanan ücret tarifesinde ilan edilir.


Tasarım tescilleri, tekli veya çoklu başvuru yolu ile yapılmakta olup, ödenecek yenileme ücreti buna göre değişmektedir 2023 yılında geçerli olan yenileme ücretleri aşağıda listelenmiştir.


Tek bir tasarım veya çoklu başvurudaki ilk tasarım için:

Koruma süresi içerisinde tasarım yenileme ücreti (koruma süresinin sona ermesinden önceki 6 ay içinde): 2.314 TL

Koruma süresi sona eren tasarım yenileme ücreti (koruma süresinin sona ermesinden sonraki 6 ay içinde): 4.039 TL


Aynı çoklu başvuruya dahil olan her bir ek tasarım için

Koruma süresi içerisinde tasarım yenileme ücreti (koruma süresinin sona ermesinden önceki 6 ay içinde): 183 TL

Koruma süresi sona eren tasarım yenileme ücreti (koruma süresinin sona ermesinden sonraki 6 ay içinde): 325 TL


Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz:

Doğukan Berk Aksoy, LL.M.

Avukat | Marka Vekili | Patent Vekili

E: dogukan.aksoy@aksoy-ip.com

T: 0 (312) 969 09 63

Recent Posts

See All

7 Temmuz 2023 tarihli ve 32241 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 7344 ve 7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararları kapsamında harç ve KDV tutarlarında artışa gidilmiştir. Bu kapsamda, Türk Patent ve Marka K

Sınai Mülkiyet Kanunu (“SMK”) uyarınca marka tescilinden doğan haklar münhasıran marka sahibine aittir. Tescilli markasına tecavüz edilen marka sahibi, yetkili mahkemelerde hukuk davası açarak SMK m.

bottom of page