aksoy trademark patent.png

Tasarım Tescilinin Yenilenmesi

Tasarım Koruma Süresi

Tasarım için sağlanan ilk koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. İlgili süre 5 yıllık yenilemelerle en fazla 25 yıl uzatılabilir.


Yenileme Tarihleri

Yenileme talebinin tasarım sahibi tarafından koruma süresinin sonra erdiği tarihten önceki 6 ay içinde yapılması ve aynı süre içinde yenileme ücretinin ödendiğine ilişkin bilginin Türk Patent ve Marka Kurumuna (“Türk Patent”) sunulması gerekir.


Bu süre içinde talebin yapılmaması veya yenileme ücretinin ödendiğine ilişkin bilginin Türk Patente sunulmaması halinde yenileme talebi, yenileme ücretinin geç ödenmesi ya da yenileme talebinin geç sunulması sebebiyle ek bir ücretin ödenmesi şartıyla, koruma süresinin sona erdiği tarihten itibaren 6 aylık süre içinde de yapılabilir.


Yenileme talebi zamanında yapılmaz ve yenileme ücreti koruma tarihinin sona ermesinden sonraki ek 6 aylık süre içerisinde ödenmezse, tasarımdan doğan tüm haklar sona erecektir.


Yenileme Ücreti

Yenileme ücretleri her yıl güncellenmektedir. İlgili yılda uygulanacak yenileme ücretleri, her yılın başında Resmi Gazete’de yayımlanan ücret tarifesinde ilan edilir.


Tasarım tescilleri, tekli veya çoklu başvuru yolu ile yapılmakta olup, ödenecek yenileme ücreti buna göre değişmektedir 2021 yılında geçerli olan yenileme ücretleri aşağıda listelenmiştir:
Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz:

Doğukan Berk Aksoy, LL.M.

Avukat | Marka Vekili | Patent Vekili

E: dogukan.aksoy@aksoy-ip.com

T: +90 312 514 20 14

Recent Posts

See All

Kullanmama Sebebiyle Marka İptal Davası

Bir teşebbüsün mal ve hizmetlerini başka bir teşebbüsün mal ve hizmetlerinden ayırmak amacıyla ticari faaliyetlerde kullanılmasına marka kullanımı denir.[1] 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu (“SMK”) m